REKLAMA

Cudzoziemcy „zamierzali” pracować w Polsce

PODKARPACIE. Funkcjonariusze Straży Granicznej z Medyki zatrzymali w okolicach Przemyśla sześciu Ukraińców, którzy zamiast jechać do pracy w Polsce zmierzali na Słowację. Klienci nieuczciwej agencji pracy jeszcze tego samego dnia wrócili z powrotem do swojego kraju.

9 marca strażnicy graniczni z placówki w Medyce prowadzili kontrolę legalności pobytu cudzoziemców na terytorium RP. Busa, którym podróżowało sześciu obywateli Ukrainy zatrzymano w podprzemyskich Wapowcach.

Według dokumentów mężczyźni w wieku 18-56 lat wjechali do Polski w celu podjęcia pracy w województwach opolskim oraz pomorskim. Granicę przekroczyli na podstawie paszportów biometrycznych oraz oświadczeń o zatrudnieniu wydanych przez agencję pracy tymczasowej zarejestrowanej w Polsce.

Podejrzenia mundurowych wzbudził jednak kierunek w jakim zmierzał bus. Dokładne sprawdzenia potwierdziły oszustwo.

Okazało się, że przestawione oświadczenia były oryginalne, jednak agencja wydała je na przypadkowe firmy działające w Polsce. Nie miała z nimi stosownych umów, a gotowe dokumenty sprzedawała po ok. 150 zł w firmie turystycznej na Ukrainie.

Cudzoziemcy przyznali, że oświadczenia były im potrzebne jedynie do wjazdu do Polski. W rzeczywistości jechali do pracy na Słowację. Wszyscy otrzymali zakaz wjazdu na 6 miesięczny do państw strefy Schengen i zostali skierowani na Ukrainę.

Straż Ganicza szczegółowo skontroluje nieuczciwą agencję pracy wydającą i rejestrującą dokumenty. Ze wstępnych ustaleń wynika, że firma jest zarejestrowana na obywatela Ukrainy.

BiOSG

11-03-2021


Dodaj komentarz

Zaloguj się a:

  • Twój komentarz zostanie wyróżniony,
  • otrzymasz punkty, które będziesz mógł wymienić na nagrody,
  • czytelnicy będa mogli oceniać Twoją wypowiedź (łapki),
lub dodaj zwykły komentarz, który zostanie wyświetlany na końcu strony, bez możliwosci głosowania oraz pisania odpowiedzi.
Dodając komentarz akceptujesz postanowienia regulaminu.